Oturum Aç
Oturum Aç
Gezinti Bağlantılarını AtlaUzaktan Eğitim Programları Portalı > Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Önlisans Programı
Gıda Kalite Kontolü ve Analizi Önlisans Programı Web Sitesine Hoşgeldiniz!

Ülkemizde Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Önlisans eğitimi veren üniversite sayısı oldukça kısıtlıdır. Bu üniversitelerde ise genellikle gıda teknisyenliği eğitimi verilmektedir. Oysa gıda sektöründe konusunda eğitim almış gıda kontrolörlerine yardımcı olacak ara elemanlara da büyük bir ihtiyaç bulunmaktadır. Günümüzde Gıda kontrolörlüğü / gıda kontrolörlüğü yardımcılığı görevleri sağlık teknisyenlerine ve çevre sağlığı teknisyenlerine verilen eğitimler sonunda yetiştirilen elemanlarla yürütülmeye çalışılmaktadır.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, Sağlık Programları Bölümünde yürütülen Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Önlisans Programı; gıda kontrolörü/gıda denetçisine gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin hijyenik kontrol işlemlerinde yardımcı olmak üzere yapılması gereken işleri ve gıda güvenliğini bilen, tüketici sağlığını düşünen, teknik bilgi ve becerilerine sahip ara elemanlar yetiştirmek gayesi ile oluşturulmuştur.

Bu programdan mezun olan öğrenciler ile Gıda Güvenliği ve Kontrol Sistemi içerisinde Gıdalarda Mikrobiyolojik Kriterlerini ve Uygulamalarını bilen yardımcı personel ihtiyacı karşılanmış olacaktır.​​​​​

Bu bölümde okutulan dersler dönemliktir ve bölümün öğrenim süresi 2 yıldır. Anadolu Üniversitesi Merkezi Açıköğretim Sistemine göre öğretim yapan fakültelerin öğrencileri, güz ve bahar dönemlerinde ara ve dönem sonu sınavları olmak üzere dört kez oturumlu olarak sınavlara katılmaktadırlar. Öğrenciler bağlı oldukları büronun bulunduğu ilde katılırlar. Program, uzaktan öğretim yoluyla kişilere ulaşmayı bilgi gereksinimlerini karşılamayı amaçlamaktadır.

Bu programdan mezun olan öğrenciler ile gıdalardaki mikrobiyolojik kriterleri ve uygulamaları bilen yardımcı personel ihtiyacı karşılanmış olacaktır. Programdan mezun olabilmek için 30 iş günü staj yapılması zorunludur. Öğrenciler ikinci sınıfın sonundaki yaz döneminde “Gıda Laboratuvarı” dersi kapsamında Eskişehir’de Eczacılık ve Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü laboratuvarlarında belirlenecek programa göre yüz yüze laboratuvar çalışmasına katılırlar. Gıda Kalite Kontrolü ve Analizi Önlisans Programında dersler internete dayalı eğitim sistemi ile yürütülmektedir. Programda yer alan derslerin yürütülmesinde akademik danışmanlık, e-öğrenme hizmetleri, TV eğitim programlarından yararlanılmaktadır. Programdaki derslerin bir bölümüne internet üzerinden katılım zorunlu olduğundan öğrencilerin öğretim süresi boyunca internete erişim olanağı bulunmalıdır. Programdan mezun olabilmek için öğrencilerin verilen tüm derslerden başarılı olmaları gerekmektedir. ​​​ ​​​​​​​​​

 BilgiLaboratuvar Derslerine Kayıt 28 Mart 2016- 1 Nisan 2016 

Kayıtlar http://aof.anadolu.edu.tr adresinden yapılacaktır.

Laboratuvar derslerine kayıt yaptıracak öğrencilerin 22.02.2016 Pazartesi - 04.03.2016 Cuma tarihleri arasında kayıt yenilemiş olmaları gerekmektedir.


BilgiBahar Dönemi Kayıt Yenileme Duyurusu 

Kayıt yenileme işlemleri  22.02.2016 Pazartesi - 04.03.2016 Cuma tarihleri arasında yapılabilecektir.

 
 
  


 

​​


 

 
 
​​​​​​

​​ ​ ​​​ ​ ​​
​​​
​​​​​​

​​ ​ ​​​ ​ ​​
​​​
​​​​​​

​​ ​ ​​​ ​ ​​
​​​
​​​​​​

​​ ​ ​​​ ​ ​​
​​​
​​​​​​
​​
​​​​

Kılavuzlar

Bu program için hazırlanan kılavuz, tanıtım ve broşürleri kullanarak programın genel yapısı, uzaktan eğitim ortamları ve ideal çalışma yöntemi vb. gibi pek çok konuda detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Program kapsamında hazırlanan kılavuzların en güncel sürümlerini bu bölümden takip edebilirsiniz. 

 Danışmanlık

 
e-Ödev ​

 

Öğrenciler yayınlanan ödevlere ya da derse ilişkin sorularına destek almak amacıyla danışmanlarıyla e-posta aracılığıyla iletişim kurabilirler.

Detaylar
​​​
 

 Ödevler

 
e-Ödev 

Dersler kapsamında her dönem 2 ödev verilmektedir.

e-Ödev Sistemi aracılığıyla göndereceğiniz bu ödevler ile ilgili bilgileri kılavuzda bulabilirsiniz.

Detaylar
​​​​​
Yunus Emre Öğrenme Portalı e-Sertifika Programları Türkçe Sertifika Programları Açıköğretim e-Öğrenme Portalı